Hur skickar jag in min Sellpy-påse?

Du skickar den packade Sellpy-påsen till oss via antingen hemhämtning eller ett postombud, beroende på var du bor.

Uppdaterad för mer än en vecka sedan

Vi erbjuder just nu dig som säljare upphämtning av Sellpy-påsar i stora delar av Sverige, Finland, Danmark & Nederländerna. Bor du utanför vårt upphämtningsområde, skickar du in Sellpy-påsarna via ett postombud istället. Du meddelas när påsen har nått vårt lager och är registrerad på ditt Sellpy-konto.

Hur skickar jag som säljare in Sellpy-påsen via upphämtning?

Vi erbjuder upphämtning av Sellpy-påsar i stora delar av Sverige; Här kan du se om vi hämtar på din adress.

Hur bokar jag en upphämtning?

Du bokar en upphämtning av Sellpy-påsar via ditt Sellpy-konto HÄR. När du har slutfört bokningen för upphämtning får du ett bekräftelsemail från Sellpy, samt ett separat meddelande från vår upphämtningspartner.

Via meddelandet från vår upphämtningspartner kan du ändra valt datum eller tid. Det går dessvärre inte att ändra antalet bokade påsar till fler än vad som står i din bokning. Vill du skicka in fler påsar av vad du har angett vid bokningen, behöver du göra en ny bokning.

Hur går upphämtningen till?

Vid tidpunkten för hämtning får du uppdateringar från våra hämtningspartners tills de har kommit till din plats. Du behöver inte vara hemma under tiden för hämtning, utan kan helt enkelt lämna påsen utanför din dörr. När hämtningen är klar får du ett meddelande.

Observera att påsen och dess innehåll är på ditt ansvar tills den hämtas.

Vad ska jag göra om min upphämtning misslyckas eller avbokas?

Ibland går saker inte som planerat och din bokade upphämtning misslyckas eller avbokas av vår partner. Det kan bero på att något oväntat hänt vår upphämtningspartner på väg till dig – eller att du åkte hemifrån utan att lägga ut påsarna.

Hur som helst - oroa dig inte! Du kan enkelt boka om din hämtning till ett nytt datum via meddelandet från vår hämtningspartner.

Hur skickar jag som säljare in Sellpy-påsen via ett postombud?

För att skicka i Sellpy-påsen via ett postombud, använd helt enkelt den digital QR-koden du har fått via e-post när du beställde Sellpy-påsarna. För att skicka in Sellpy-påsen lämnar du in den hos ett PostNord-ombud och visar upp QR-koden. Ombudet skriver då ut din fraktsedel kostnadsfritt.

QR-koden är giltig i 3 månader. Glöm in spara inlämningskvittot!

Vad är nästa steg efter att jag som säljare har skickat min Sellpy-påse?

Så fort din Sellpy-påsar har hämtats upp eller lämnas på postombudet kommer våra partners att se till att påsen levereras säkert till Sellpy. Beroende på var du bor kan frakten till Sellpy ta upp till 2-3 veckor.

När Sellpy-påsen har anlänt till vårt lager registrerar vi påsen på ditt Sellpy-konto och skickar en uppdatering till dig via e-post. Sellpy-påsen förvaras sedan i vårt lager tills det är dags för dina varor att sorteras och läggas ut till försäljning.

När börjar min försäljning?

Du kan alltid se väntetiden på ditt Sellpy-konto HÄR och hålla dig uppdaterad om hur många veckor det är kvar tills försäljningen startar. Väntetiden som du kan se på ditt Sellpy-konto är ett estimat för när vi tror att vi kommer att gå igenom dina påsar. Med det menas att den tiden kan ändras beroende på hur många påsar som ligger i kö före dina påsar och även hur många påsar vi hinner hantera varje dag. Väntetiden uppdateras dagligen och det kan därför se ut som att den står still, vilket den i verkligheten inte gör.

Fick du svar på din fråga?