Alla samlingar
För dig som säljer med Sellpy
Upphämtning eller skicka in
Hur går processen till när Sellpy-påsen skickats in?
Hur går processen till när Sellpy-påsen skickats in?

Sellpy-påsen registreras, sorteras och varor som värderas till mer än 50 SEK, är helt, rent och äkta läggs ut till försäljning.

Sellpy avatar
Skrivet av Sellpy
Uppdaterad för mer än en vecka sedan

1. Påsen registreras som mottagen

När din Sellpy-påse når vårt lager blir du informerad via mail om att försäljningen har registrerats på ditt Sellpy-konto. Påsen placerar på kö i väntan på att bli sorterad. På ditt Sellpy-konto kan du följa den estimerade hanteringstiden tills att försäljningen ska börja.

Notera att det kan ta upp till 2 veckor för Sellpy-påsen att transporteras till vårt lager och registreras på ditt Sellpy-konto.

2. Vi sorterar dina varor

När det är dags för försäljningen att sätta igång börjar vi med att gå igenom och värdera alla varor du packat ner. Du får ett mail så fort sorteringen är färdig och kan logga in på ditt Sellpy-konto granska sorteringen. Du kan se vilka varor som har gått vidare till försäljning och vilka som har sorterats ut.

Varor som värderas till mindre än 50 SEK, inte anses vara i gott skick eller är otillåtna enligt Sellpys riktlinjer sorteras ut. Läs mer HÄR

3. Godkänn annonserna

De varor som gått vidare till försäljning är noggrant beskrivna och professionellt fotograferade. Det sista steget innan annonserna går live, är för dig att godkänna dem via ditt Sellpy-konto. Du kan i samband med detta göra justeringar av priset eller beskrivningen om du vill. Efter 72 timmar läggs annonserna ut automatiskt.

4. Följ försäljningen via Sellpy-kontot

Du kan följa hela försäljningen via ditt Sellpy-konto och se en tidslinje för försäljningen av varje enskild vara. Priserna kommer gradvis sjunka tills dess att varorna säljs eller skänks till välgörenhet.

Du blir informerad via mail när dina varor blir sålda samt kan se alla sålda varor på Sellpy-kontot.

5. Få din andel utbetald

Varje gång en vara säljs läggs din andel av försäljningen på ditt saldo. Saldot hittar du inne på ditt Sellpy-konto. Du kan välja att få din andel utbetald direkt efter varje försäljning eller som en större klumpsumma.

Utbetalningar kan göra 30 dagar efter att Sellpy mottagit din påse. Logga in på ditt Sellpy-konto, klicka på "Från försäljningar" och "Begär utbetalning".


Läs mer om vad Sellpy kan göra för dig HÄR.

Fick du svar på din fråga?