Hur fungerar den gröna och röda påsen?

Du kan lägga till den gröna påsen för att återvinna textilier via Sellpy eller den röda påsen som är avsedd att packa brandfarliga varor i

Uppdaterad för mer än en vecka sedan

För att vi ska ta hand om dina varor så bra som möjligt har du möjlighet att lägga till den gröna påsen för textilier du vill skänka – och den röda påsen avsedd för brandfarliga varor. Den gröna och röda påsen levereras tillsammans med den blå Sellpy-påse, och de ska packas ner i den blå Sellpy-påsen när du skickar tillbaka den till oss.

Vad använder jag som säljare den gröna påsen till?

Den gröna påsen är en mindre påse som innehåller cirka 6 liter. Den gröna påsen är tänkt att användas till textilier som du direkt vill donera och inte sälja.

Hur beställer jag en grön påse?

När du beställer en blå Sellpy-påse kan du välja att lägga till den gröna påsen gratis. Om du väljer att inkludera den gröna påsen kommer du att få lika många gröna påsar som antalet blå Sellpy-påsar du har beställt.

Hur skickar jag in den gröna påsen?

Den gröna påsen ska förslutas och placeras inuti den blå Sellpy-påsen. Du kan bara lägga ner en grön påse per blå Sellpy-påse. Innehållet i den gröna påsen registreras inte i vårt system eller fotograferas av oss, utan innehållet doneras eller återvunnet vid ankomst till vårt lager.

Hur packar jag den gröna påsen?

Den gröna påsen ska innehålla textilier och tyger som du vill donera. Detta är till exempel:

 • Kläder

 • Handdukar

 • Sängkläder

 • Gardiner

 • Dukar

Vad använder jag som säljare den röda påsen till?

Röda påsen är en mindre påse som innehåller cirka 6 liter. Den röda påsen är tänkt att användas för att packa brandfarliga varor som du vill sälja.

Hur beställer jag en röd påse?

När du beställer en blå Sellpy-påse kan du även lägga till en röd påse avsedd för brandfarliga varor gratis. Om du väljer att inkludera den röda påsen kommer du att få lika många röda påsar som antalet blå Sellpy-påsar du har beställt.

Hur skickar jag in den röda påsen?

Den röda påsen ska förseglas och placeras i den blå Sellpy-påsen. Du bör bara placera en röd påse per blå Sellpy-påse. Placera den röda påsen i den blå Sellpy-påsen när du har packat klart. Fäst etiketten för farligt gods på utsidan av den blå påsen (etiketten ingår i din påsbeställning).

När din påse anländer till vårt lager kommer vi att kunna identifiera etiketten för farligt gods och öppnar den blå påsen för att ta bort den röda påsen med brandfarliga varor. Varorna som packas i den röda påsen kommer att behandlas och registreras direkt eftersom varorna förvaras separat. Övriga varor i din blå Sellpy-påse kommer att lagras och registreras ungefär vid den beräknade handläggningstiden som meddelas på webbplatsen.

Hur packar jag den röda påsen?

Den röda påsen ska packas med brandfarliga varor som du vill sälja, till exempel:

Litiumbatterier

 • Telefoner

 • Bärbara datorer

 • Elverktyg

Antändliga vätskor.

 • Parfymer

 • Nagellacksborttagning

 • Body mist

Aerosoler/Gaser

 • Hårspray

 • Torrschampo

 • Tändare

Fick du svar på din fråga?