Skip to main content

Calculating the Value of Used Package Lessons

Teachworks Support avatar
Written by Teachworks Support
Updated over 3 weeks ago

If you would like to calculate the value of any used package lessons, you can follow the steps below to achieve this:

  1. Click on Billing and then click on "Package Balances".

  2. Click on the "Download Balances" link on the right-hand side.

  3. Add an additional column to the Excel file.

  4. Use the following equation for the created column: (Used column / Purchased column) * Total Cost column

Example

If you have a package that cost a total of $1000 that included 20 lessons and 10 of those lessons are used, the equation would look like this:

(10 / 20) * 1000 = 500

The value of the used package lessons would be $500.

Did this answer your question?