If lessons are $99/week, shouldn't my monthly bills be $99 x 4 = $396?

In a perfect world, where the modern calendar was made up of months that had exactly the same number of days in each, then yes, this would be true. But each month is actually made up of a different number of days. Some months have 30 days, some have 31 days, some have 28 days, and some months even have 5 weeks!

Because we charge you monthly (and not weekly), we need to account for the differences in the number of days in each month. It's not possible just to take $99 and times it by 4, because there aren't 4 even weeks in each month.

We use a solution that is common across many businesses using regular monthly payments, including Real Estate agents and workplaces paying employee salaries. The solution is to take the $99/week fee and times it by the number of weeks in the year. So, $99 x 52 = $5148. Charging you that much up-front in one go for a whole year wouldn't be very nice, so in order to break it down into monthly payments, we divide this by 12 (the number of months in the year) = $429/mth.

This now takes into account all those uneven months, and evens the payment out equally across 12 months!

Did this answer your question?